28 Ekim 2009 Çarşamba

AŞIRI AKTİF MESANE ( AAM )

Aşırı Aktif Mesane

Nedir?

İdrar torbasının böbreklerden gelen idrarla dolarken ani olarak kontrolsüz kasılmasıdır. Hastaların büyük çoğunluğunda neden bilinmemektedir. Bir kısmında diyabet, parkinson,demans ve multipl skleroz gibi kronik hastalıklar görülür.

Aşırı aktif mesanesi olan hastalarda idrar kaçırma sıklıkla suyla ilgili işler yaparken ani olarak şiddetli idrar yapma isteği ile birlikte ya da tuvalete yetişememe tarzında olur (Urge inkontinans-sıkışma inkontinansı). Hastalarda acil idrar yapma hissi, bu hisle birlikte kaçırma ve sık idrara çıkma şikayeti vardır. Bu bulgulara gece sık idrar yapma da eklenebilir.

Tanı Nasıl Konur?

Aşırı aktif mesane tanısı hastanın şikayetleri dinlenerek ve bazı sorgulama formları değerlendirilerek konur. Hastanın şikayetleri ciddiyse ürodinami yapılmalıdır. Bu hastaların bir kısmında detrusör over aktivitesi (idiopatik yada nörojenik) vardır.

Diyet

Sakınılması gereken gıdalar:

1 Tüm kafeinli gıdalar, içecekler ve ilaçlar (Kola, kahve, çay,diyet ilaçları)
2 Çikolatalı ürünler
3 Tüm alkollü içecekler
4 Sigara
5 Asitli ve baharatlı gıdalar
6 Meyveler: portakal, limon, şeftali, ananas,elma, böğürtlen
7 Sebzeler: soğan, domates, biber
8 Peynir, yoğurt
9 Sirke, fıstık,ceviz
Ne yiyebilir ?
10 Limonsuz bitki çayları
11 Kavun
12 Beyaz çikolata
13 Badem

Sıvı Alımı Kısıtlama


İlaç Tedavisi

Anti muskarinik droglar: Bu ajanların belirgin düz kas gevşetici özellikleri ile zayıf antikolinerjik ve anestezik etkileri vardır.

• TOLTARADİN
Trospiyum
• Solifenacin
• Darafenacin
• Propantheline
• Hyoscyamine

a. Mikst etkili ilaçlar (Muskulotropik) : Mesaneyi gevşetmek için kullanılan bazı ilaçların birden çok etkisi olduğu görülmüştür. Bu ilaçların çoğunun direkt kalsiyum kanal bloker etkisinden çok düşük dozlarının antimuskarinik etkisi vardır. Klinik etkileri daha çok

b. antimuskarinik erkileridir. Bu drogların etki mekanizması istemsiz kontraksiyonların oluşacağı mesane volümünü arttırmak ve detrüsör kontraksiyonlarının amplitüdünü azaltmaktır. Mesane kapasitesinin artması semptomların azalmasına yol açar.

• Oxibutinin chloride
• Flavoxate hydrochloride
• Dicycloverine chloride
• Propiverine

c. Trisiklik antidepresanlar:

Üç şekilde etki ettikleri düşünülür; santral ve periferik antikoliınerjik etkinlik (mesane kontraktilitesini azaltır), santral sedatif etki ve alfa adrenerjik agonist etkinlik (sfinkter resinstansını arttırır).
• İmipramin hydrochloride

d. Alpha adrenerjik reseptor antagonisteri

• Alfuzosin
• Doxazosin
• Prazosin
• Terazosin
• Tamsulosin

e. Beta adrenerjik reseptor agonistleri

• Terbutaline
• Salbutamol

d. Kalsiyum antagonistleri:

• Terodoline
• Nifedipin

e. Prostaglandin sentetaz inhibitörleri:

Endometasin
Flurbiprofen

f. Diğer droglar:

• Baclofen: İntra tekal kullanılır
• Capsaicin: İntra vezikal uygulanır
• Resinferatoxin
• Botulinum toxin: Mesane duvarına uygulanır.
• Östrojen
• Desmopressin: Noktüride kullanılır

27 Ekim 2009 Salı

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Saçıma Neler Oluyor?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlarınız cılızlaşmaya başlar. Zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da kelleşen bir bölge ortaya çıkar.

Daha sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice kelleşir. En sonunda tek geriye kalan başın yan taraflarında ve arkasında kalan saç sınırıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi birçok erkek için istenmeyen ve stresli bir deneyimdir.

Bu durum, bazı erkeklerde yirmili yaşların başında ortaya çıkar.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) 25 yaşına kadar erkeklerin %25 'ini, 40 yaşına kadar %40'ını, 50 yaşına kadar %50'sini etkileyen ve erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir.
Neden? Suçlu Genler!
Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır.

Erkek bu özelliği annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır.

Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik nedene bağlıdır.

Siz Sınıflamada Hangi Seviyedesiniz? Neyi Bekliyorsunuz?


  1. Saç dökülmesininde en şanslı dönemdesiniz.
  2. Saç dökülmesini önlemek için hala şansınız devam ediyor.
  3. Saç dökülmesini önlemek için elinizi çabuk tutmalısınız.
  4. Saç dökülmesini önlemek için endişelenmekten başka bir şey yapmalısınız.
  5. Saç dökülmesini önlemek için vakit çok geç demeyin.
  6. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
  7. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
DHT: "Kötü" Testosteron

DHT vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, erkekler yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. DHT saç folikülünü gözle görülebilir saç üretemeyecek şekilde küçültür.

DHT erkek tipi saç dökülmesinde önemli bir rol oynar.

DHT 'nin Olusumu

DHT'nin saç folikülüne etkisi

Erkek tipi saç dökülmesi DHT (dihidrotestosteron)'un kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır.
İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir, . Bu durum saçların cılızlaşmalarına yol açar.
DHT'nin katkısının olduğu durumlar;
  • Saçın büyüme evresinin kısalması
  • Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyanu
  • Terminal saç sayısında azalma
*DHT: Dihidrotestosteron

Tedavisi :

Erken dönemde Türkiye'de kullanılabilecek birçok preperat bulunmakta . Bunlardan sadece iki tanesi Sağlık Bakanlığından onaylı ( Minoxidil ve Finasteride ) , diğer ürünler ise tarım bakanlığı onaylı ürünler.

Erken dönemde MİNOXİDİL kullanımı ( Erkeler için genelde 50 mg/ml formu kullanılmakta. ) etkin bir yöntem. Uygulama sabah akşam açık bölgeye 5 puf masaj yapılarak yedirilmekte. Renksiz ve kokusuz olduğu için günlük hayatta çok etkisi yok. Bununla birlikte ıslak saça uygulanmaması gerekmekte. Minoxidil ıslak deriye uygulanması etkinliğini düşürmektedir. Minoxidil uygulaması sonrasında vellus dediğimiz ayva türlerinde ve cansız saçlarda ilk 1 - 1,5 ay dökülmeler görülebilir. Bu gayet doğaldır. Eğer dökülmeler uzun sürerse hekime danışılmalıdır.

Minoxidil Türkiye' de bulunmaktadır. Bu ürünün iki markasıda 60 ml. dir. Bu bir aylık tedaviye denk gelmektedir. Uygulamadan 3 ay sonra açık bölgelerde kapanmalar gözükmeye başlar. Bu psikolojik olarak destek verir. Uygulama aralıksız devam etmesi önerilen bir uygulamadır.

Bunun yanında Finasteride kullanımı SADECE erkeklerdedir. Kadınlarda X kategorisinde olan bir ilaçdır. 5 mg. formu erkeklerde prostat tedavisinde kullanılmakta iken görülen bir yan etki , ki bu etki saç çıkartmayı desteklemektir , bu ilacın 1 mg. lık formunun saç büyüme uyarıcısı olarak kullanılmasını sağlamıştır. Günde 1 tabler suyla alınır. Kullanımıda bu şekildedir. Etki mekanizması ise DHT nin oluşumunu engelleyerek gösterir.

HEMOROİD

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid(Hemoroid) Basur, anüs (makat) bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesidir. Hastalığın birincil ve ikincil olmak üzere başlıca iki biçimi vardır.

İkincil (Hemoroid) basurlar: ikincil basurlar kapıtoplardamarı düzeyinde kan akımının "engellenmesi sonucunda gelişir; örneğin karaciğerde siroz hastalığı böyle bir gelişmeye yol açabilir. Bu durumda ikincil basurlar kan akımım düzenleyici bir işlev üstlenerek kapı toplardamarındaki kanın alt ana toplardamara ulaşmasını sağlar.

Birincil (Hemoroid) basurlar: Birincil basurlar ikincillerden daha sık görülür ve makat bölgesi toplardamar ağının gerçek bir hastalığını oluşturur. Genellikle 25-50 yaş grubunda ve erkeklerde yaygındır.

Hastalık nedenlerinin başında geçirilmiş toplardamar iltihapları gibi çeşitli edinilmiş toplardamar bozuklukları gelir. Damar duvarının doğumsal zayıflığı da önemli bir etkendir; bu etken basurların kalıtsal özelliğini ve genellikle başka toplardamar hastalıklarıyla birlikte görülmesini açıklar. Bacaklarda varis ve erbezi toplardamarlarının genişlemesi olan varikosel bu tür hastalıklara örnektir. Bazen toplardamarlardaki zayıflığı ortaya çıkaracak ya da artıracak koşullar da bulunabilir. Kronik kabızlık, hareketsiz yaşamak, günün önemli bir bölümünü oturarak geçirmek, aşın alkol almak, çok miktarda baharatlı ve acı yiyecek yemek, aşın beslenmek, art arda gebelikler ve makat bölgesini zedeleyebilecek bisiklet, motosiklet, binicilik gibi sporlar yapmak basur oluşumunu kolaylaştırabilir.

Hemoroidden (Basurdan) Korunma Yolları

Her gün düzenli olarak sıcak banyo yapınız: Sıcak banyo 5-10dk süre ile bir küvet içinde oturma banyosu olarak veya duş sırasında, fıskiye ile makat bölgesine sıcak uygulaması tarzında yapılmalıdır. Böylece hem o bölge temizlenir hem de o bölgedeki kan dolaşımı hızlanır.

Tuvalet temizliğine dikkat ediniz: Tuvaletten sonra kalan dışkı artıklarının temizlenmesi için tahriş edici kuru tuvalet kağıtları yerine bol su ve ıslak-yumuşak tuvalet kağıtları kullanılmalıdır.

Kabız olmaktan kaçınınız: Sertleşen dışkı zorlamaya bağlı olarak basur ve çatlak oluşumuna neden olur. Bunu engellemek için bol lifli yiyecek alınmalı, düzenli beslenme alışkanlığı edinilmeli, bol su alınmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Böylece dışkının ideal kıvamı olan, diş macunu yumuşaklığı elde edilir.

Düzenli tuvalet alışkanlığı edininiz ve ertelemeyiniz: Tuvalet alışkanlığımızı sağlamak için mümkün olduğunca günün aynı saatleri kullanılmalıdır. Tuvalet ihtiyacının ertelenmesi, bize kabızlık olarak geri dönecektir. Dolayısıyla da basurumuz azacaktır.

Tuvalette fazla ıkınmayınız, Gazete-Dergi okumayınız: Aşırı ıkınma, karın içi basıncını artıracaktır. Bu ise makat bölgesindeki kan akım hızını azaltacak ve hemoroid damarlarında kan birikimine neden olacaktır. Böylece hemoroid memelerinde şişme ve kanama oluşacaktır.

Uzun süre aynı pozisyonda kalmayınız: Ayakta veya oturarak aynı pozisyonda uzun süre kalmak, bu bölgedeki kan akım hızını azaltacaktır. Bu ise hemoroid memelerinin büyümesine ve şişmesine neden olacaktır. Ara sıra da olsa pozisyonunuzu değiştirin ve hareket edin, en azından arada kısa bir tur atın.

Uzun süre araba kullanmayınız: Taksi, minibüs ve özellikle uzun yol kamyon şoförleri bundan daha çok etkilenir. Bu nedenle belli aralarla mola verip, şoför koltuğunda kalkıp dolaşmak gerekmektedir.

Alkol ve baharatlı gıdalardan uzak durunuz.: Alkol bu bölgedeki kan akımını değiştirerek hemoroid memelerinin şişmesine ve kanamasına neden olmaktadır. Aynı şekilde baharatlı gıdaların fazla alınması da dışkılama sırasında bu bölgenin tahrişine ve ağrılara sebep olmaktadır.

Doğru teşhiş için muayene olunuz: Tüm bunlara rağmen makat şikayetleriniz olduğunda ise kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük, “basurdandır, herkeste oluyor” diyerek önemsememektir. Çünkü makat kanserleri de bazen benzer şikayetlere neden olabilir...

Hemoroid

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Tıbbi Tedavi:

Tıbbi tedavi fiziksel ve besinsel sağlık önlemlerine dayanır, düzenli dışkılamayı sağlamaya ve dışkının bağırsak içinde uzun süre beklemesini engellemeye yöneliktir. Beslenmenin çok fazla sınırlanması gerekmez, ama aşırı yemekten, sindirim kanalını zedeleyebilecek salamura, hardal, alkol, kahve gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Kabızlık varsa az miktarda vazelin ya da lanolin yağıyla tedavi edilir; bağırsak yüzeyim aşın uyarıcı maddeler içeren müshiller kullanılmaz. Sıcak-ıslak pansumanlar ve sıcak oturma banyoları şişmeyi (ödem) giderici etkileri nedeniyle ağrıyı azaltabilir. Ayrıca hastalara ısrarla hareketsiz yaşam biçimlerini değiştirmeleri önerilmelidir.

Cerrahi Girişim:

Tıbbi tedaviye ve alınan sağlık önlemlerine karşın hastalık ilerler komplikasyonlar ortaya çıkarsa. cerrahi girişimde bulunmak gerekir. Kriyoşirürji (soğuk ya da dondurma cerrahisi). Sıvı azot ya da azot protoksitle dondurucu etki sağlayan bir aygıt kullanarak basur memelerini çıkarmayı sağlayan bir yöntemdir.

Tıbbi tedaviyle başarılı sonuç alınamaz ve ağrı, yanma, kanama gibi yakınmalar ağırlaşarak sürerse. Hastanın durumu da kriyoşirürji için uygun değilse, artık geleneksel bir cerrahi girişim yöntemi olan hemoroidektomiye başvurmak zorunlu olur. Ameliyat sonrası dönem ağrılı ve zordur; kriyoşirürjiden farklı olarak hastanede yatmayı ve birkaç gün yatakta dinlenmeyi gerektirir. Bununla birlikte olguların önemli bir bölümünde tek etkili ve güvenilir tedavi yöntemidir.


KAYNAKÇA: http://www.hastane.com.tr